Firma Marax zaprasza do zapoznania się z zaletami płynącymi z zastosowania systemu wentylacji mieszkania Pięć głównych korzyści dla których warto zastosować system wentylacji mieszkania z odzyskiem ciepła i podgrzewaniem powietrza 1. Świeże powietrze, zdrowy klimat pomieszczeń, ochrona przed hałasem Dla obniżenia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych, obok lepszej termoizolacji, konieczna jest szczelna konstrukcja budynku. Hermetyczna szczelność uważana jest przez budowniczych domów za cechę jakościową. Wentylacja okienna jest wentylacją losową – jest ona albo za duża albo za mała i tym samym powoduje marnotrawstwo energii. System wentylacji mieszkania zapewnia stałą wentylację i obniża stężenie CO2w pomieszczeniach mieszkalnych poniżej 0,1 vol. %. Mieszkaniec odczuwa to jako „świeże powietrze”. „Domy 3-litrowe” albo domy pasywne bezwzględnie wymagają kontrolowanej wentylacji mieszkania.
Dalsze efekty: ■ Zrównoważona gospodarka wilgotnościowa w pomieszczeniach mieszkalnych ■ Usuwanie zapachów z kuchni, łazienki i WC ■ Redukcja wzrostu roztoczy i grzybów pleśniowych ■ Filtracja powietrza zewnętrznego – ważna dla alergików ■ Wzrost komfortu W przypadku zastosowania systemu wentylacji mieszkania okna mogą pozostać zamknięte przez cały rok. Zwiększa to bezpieczeństwo przed groźbą włamania i zapewnia więcej spokoju mieszkańcom: hałas uliczny pozostaje na zewnątrz.
2. Ochrona substancji budowlanej Wiele czynności domowych, a także aktywność człowieka wiąże się z wydzielaniem pary wodnej, której dzienna ilość w rodzinie 4-osobowej może sięgać 8 do 14 litrów. To bezpośrednio grozi powstawaniem pleśni szkodliwych dla zdrowia człowieka i konstrukcji budynku. Stała wentylacja mechaniczna i filtracja nawiewanego świeżego powietrza eliminuje ryzyko zawilgocenia przegród budowlanych. Wilgotne powietrze w pomieszczeniu wykrapla się w obszarze mostków termicznych i prowadzi do powstawania grzyba pleśniowego. Według ostatniego federalnego raportu o szkodach budowlanych w ostatnich latach ilość tego rodzaju szkód znacznie wzrosła. Za odpowiednie środki zapobiegawcze uznaje się: ■ ograniczenie obciążenia wilgocią przez stosowanie systemów wentylacji mieszkania ■ staranne wykonywanie budowli i nadzór z eliminacją mostków termicznych W każdym przypadku obowiązuje zasada: Inwestycja w system wentylacji mieszkania jest tańsza niż usuwanie szkód budowlanych spowodowanych grzybem pleśniowym.
3. Oszczędność energii i ochrona środowiska Każdy system wentylacji potrzebuje energii do funkcjonowania, jednak w przypadku wentylacji z odzyskiem (tzw. rekuperacją) ciepła, energia elektryczna do napędu wentylatorów jest wykorzystana maksymalnie efektywnie. Ciepło zawarte w powietrzu usuwanym z pomieszczeń nie jest tracone, ale przekazywane z wysoką sprawnością do świeżego powietrza - podgrzewanego w ten sposób i nawiewanego do pomieszczeń. System wentylacji mieszkania Vitovent 300 w połączeniu z hermetyczną konstrukcją budynku pozwala na zaoszczędzenie ok. 20 kWh/m2energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń w ciągu roku. W budynku o powierzchni mieszkalnej 150 m2 odpowiada to około 300 litrom oleju opałowego wzgl. 300 m3 gazu ziemnego rocznie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu energooszczędnych silników na prąd stały, które utrzymują stały przepływ powietrza, niezależnie od ciśnienia statycznego. Dzięki krzyżowemu przeciwprądowemu wymiennikowi ciepła w zależności od urządzenia odzyskuje się ponad 90% ciepła. Współczynnik sprawności elektrycznej wynosi wtedy >15, tzn. w zależności od ilości zużytych kWh prądu elektrycznego odzyskuje się ponad 15 kWh ciepła. Oszczędza to energię i przyczynia się do ochrony środowiska.
4. Zintegrowana klapa obejścia powietrza - tryb pracy nocnej
W lecie, w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury pomieszczenia, chłodne powietrze nocne prowadzone jest obok krzyżowego przeciwprądowego wymiennika ciepła, tzn. nie pobiera ono ciepła z powietrza zużytego (patrz także zasada funkcjonowania). Dzięki temu w trybie pracy nocnej do pomieszczeń mieszkalnych dochodzi chłodne powietrze. Sterowanie klapą obejściową może odbywać się automatycznie za pomocą wbudowanych czujników temperatury.
5. Szczególna oszczędność miejsca i prosta zabudowa dzięki technice systemowej Fastflex Technika Fastflex ułatwia montaż i nastawianie systemu wentylacji mieszkania, a także oszczędza dużo miejsca: z jednego poziomu ułożenia można jednocześnie objąć dwie kondygnacje. Elastyczne płaskie kanały bez problemu dopasowują się do konstrukcji budowli – dzięki temu można je prowadzić wokół narożników lub w kątach. Są one tak stabilne, że można je układać również pod wylewką posadzki w warstwie izolacji podłogi
źródło: http://www.viessmann.pl/ |