MASTER jest jedną z najlepszych marek sprzętu grzewczego i klimatyzacyjnego na rynku polskim. Historia marki Master rozpoczęła się ponad 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza nagrzewnica została wyprodukowana w roku 1954 w fabryce Dayton Ohio, która zajmowała się produkcją urządzeń i wyposażenia dla branży budowlanej. Znakomita jakość urządzeń i profesjonalne serwisy w całej Polsce powodują że czas pracy urządzeń jest najwyższy wśród konkurencji. MARAX z kolei jest jednym z pięciu największych dystrybutorów DESA Poland w Polsce i największym dystrybutorem tej firmy w Polsce Południowej z siecią odbiorców w całym kraju. Posiadamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny większości urządzeń MASTER tj. nagrzewnice gazowe, węglowe, olejowe, olej przepracowany; osobny Dział Części Zamiennych.
Czy można znacząco ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem zachowując przy tym wysoką efektywnośd grzania? W jaki sposób przy minimalnych kosztach zapewnić ciepło w dużych obiektach? Dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór urządzenia, ale i na rodzaj stosowanego później paliwa?
Jesienne chłody dają się odczuć coraz bardziej. Z niepokojem spoglądamy na nadchodzące krótkie i zimne dni. Nasze myśli skupiają się na temacie, który, jak co roku staje się sporym wyzwaniem: jak zadbać o dogrzanie tych największych pomieszczeń w firmie. Problemy sprawiają nie tylko duże przemysłowe obiekty, takie jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, ale także różnego typu obiekty sportowe czy budynki gospodarcze.
W takich miejscach zapotrzebowanie na moc grzewczą jest szczególnie wysokie. Z uwagi na częstą wymianę ciepłego i zimnego powietrza, bardzo trudno jest zapewnić stałą temperaturę. Regularne otwieranie drzwi czy bram nie sprzyja grzaniu i powoduje, że ciepło musi być szybko uzupełniane. Niejednokrotnie więc wydaje się, że ogrzanie tych obiektów jest związane z wysokimi kosztami. Warto jednak poszukać rozwiązań, które będą wystarczająco wydajne i dostatecznie skuteczne, aby nie pochłonąć wszystkich ciężko wypracowanych pieniędzy.
Wybór odpowiedniej nagrzewnicy - pieca W wielu sytuacjach doskonałym rozwiązaniem okazują się stacjonarne nagrzewnice powietrza. Ogrzewają one nawet całkiem spore pomieszczenia przez nadmuch ciepłego powietrza. Bez względu na panujące warunki - ogrzane powietrze jest dostarczane bardzo szybko i w dużych ilościach. Dodatkowo, wykorzystanie łatwo dostępnego paliwa jest pierwszym krokiem do obniżenia kosztów ogrzewania. W nagrzewnicach oprócz typowego oleju napędowego można również wykorzystywać (w zależności od modelu) olej uniwersalny, przepracowany lub odpady produkcyjne, jak papier czy suche drewno. Przy wyborze konkretnego modelu urządzenia należy uwzględnić również wielkość samego obiektu. Tylko urządzenie o odpowiedniej mocy cieplnej będzie bowiem w stanie spełnić swoje zadanie.
Mobilne nagrzewnice powietrza to niezawodny sposób na szybkie ogrzanie różnorodnych miejsc i pomieszczeń. Gdy inne rozwiązania zawodzą lub zwyczajnie warunki nie pozwalają na ich zastosowanie, tego typu urządzenia z pewnością się sprawdzą. Można je zastosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na otwartej przestrzeni. Nieduże, łatwe w obsłudze, szybkie w uruchomieniu i przede wszystkim mobilne - to wszystko sprawia, że sięgają po nie zarówno profesjonaliści z branży budowlanej, rolniczej czy przemysłowej, jak również domowi amatorzy remontów na własną rękę. Niezależnie od sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych, można zastosować odpowiedni typ nagrzewnicy nadmuchowej. Wybór jest szeroki, bo na rynku dostępne są modele zasilane prądem, olejem opałowym lub napędowym, a także gazem. Daje to możliwość swobodnego doboru urządzenia. Wśród przenośnych nagrzewnic powietrza wyróżnić można te przeznaczone do pracy w dużych obiektach budowlanych, przy budowach i remontach dróg, parkingów itp., jak również przy zwyczajnych pracach wykończeniowych w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy np. obiektach publicznych. Ogromną zaletą jest fakt, że ich uruchomienie zajmuje niewiele czasu i są one gotowe do pracy właściwie w każdym momencie. Przy okazji zlikwidowany zostaje też problem kosztownej instalacji ogrzewania innego typu. Mobilne nagrzewnice gazowe Nagrzewnice olejowe możemy podzielić na modele bez odprowadzania spalin i z odprowadzaniem spalin. Choć lista ich zastosowań jest bardzo długa, te drugie sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach, w których dodatkowo pracują ludzie, a wentylacja nie jest zbyt dobra. Poprzez zastosowanie wymiennika ciepła, nagrzewnica wytwarza w 100% czyste ciepło, a duża cyrkulacja powietrza zapewnia równomierne ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest także możliwość podłączenia giętkich przewodów do rozprowadzania ciepłego powietrza. Urządzenie może być wówczas zainstalowane poza obiektem, a ogrzane powietrze trafia do wewnątrz właśnie dzięki takim przewodom odpornym na wysoką temperaturę. Nagrzewnice tego typu często spotykane są również podczas ogrzewania tzw. namiotów roboczych przy wszelkiego rodzaju pracach drogowych, kanalizacyjnych itp., jak i takich, w których organizowane są różnego rodzaju imprezy.
Nagrzewnice bez odprowadzenia spalin z kolei, dobrze sprawdzają się w obiektach budowlanych, przyspieszając np. procesy wiązania betonu. Należy pamiętać jednak, że nie mają one wymiennika ciepła i w związku z tym powinny pracować wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni.
Dla usprawnienia pracy, do większości modeli nagrzewnic olejowych można bez problemu podłączyć termostat regulujący temperaturę. Standardowo zostały one także wyposażone w koła i wygodny uchwyt ułatwiający transport i przestawianie między pomieszczeniami. Charakterystyczną cechą tego typu urządzeń jest także duży przepływ powietrza pozwalający na szybkie i skuteczne ogrzanie obiektu czy miejsca pracy. Kształtuje się on na poziomie od 280 m³/h w przypadku najmniejszych modeli bez odprowadzenia spalin do 12 500 m³/h dla urządzeń z odprowadzeniem spalin o największej wydajności. Zużycie paliwa jest przy tym stosunkowo nieduże - np. dla nagrzewnicy Master B 150 o wydajności 44 kW wynosi ono ok. 3,7 kg/h. Parametry te mogą oczywiście różnić się w zależności od producenta i samej konstrukcji urządzenia.
Mobilne nagrzewnice gazowe W wielu przypadkach wykorzystywane są także nagrzewnice gazowe. Często stosuje się je w sytuacji, gdy oprócz ciepłego powietrza trzeba także dostarczyć parę wodną potrzebną np. do twardnienia zapraw wapiennych. Warto jednak podkreślić, że mogą one być stosowane tylko wówczas, gdy zapewniona jest bardzo dobra wentylacja pomieszczenia oraz nie przebywają w nim na stałe ludzie. Tego typu urządzenia dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych obiektów, są też stosunkowo niedrogie w eksploatacji. Jak przystało na urządzenia przenośne są łatwe w transporcie i użytkowaniu. Oferowane są również różne udogodnienia, takie jak np. modele z elektronicznym zapłonem, do których dodatkowo można podłączyć termostat. Natomiast zastosowanie zestawu do sprzęgania butli gazowych zlikwiduje problem z ich częstą wymianą.
Nagrzewnice elektryczne Nagrzewnice zasilane prądem stanowią stałe źródło ciepła często wykorzystywane przy pracach remontowych. Świetnie nadają się do mniejszych pomieszczeń dogrzewanych sporadycznie. Na rynku dostępnych jest kilka modeli o różnej wydajności - bez kłopotu można, więc dobrać odpowiednie urządzenie dla swoich potrzeb.
Ich niewątpliwą zaletą jest cicha praca oraz brak spalin i jakichkolwiek zapachów. Ciekawostką jest także model B 18 ERP z możliwością zastosowania przewodu giętkiego do rozprowadzenia ciepłego powietrza, który zdecydowanie wyróżnia się wśród typowych nagrzewnic elektrycznych. Pomimo, że niektórych mogą zaniepokoić wyższe koszty eksploatacji tego typu urządzeń, to bez wątpienia ich 100% wydajność oraz bezproblemowa instalacja zrekompensują, choć częściowo, wszelkie niedogodności.
Stacjonarne piece z zewnętrznym palnikiem olejowym Hale o dużej kubaturze można szybko i stosunkowo tanio ogrzać stacjonarnym piecem na olej uniwersalny (np. Master BG 100 PW, fot. 1). Ta łatwa w montażu nagrzewnica posiada zewnętrzny palnik olejowy przystosowany do pracy w trybie przerywanym: on-off. Piece tego typu mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw - dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i dopasowanie ich do własnych możliwości.
Nagrzewnica dostarcza ciepło na zasadzie wydmuchiwania ciepłego powietrza. Jej instalacja polega na podłączeniu do instalacji kominowej i ewentualnym montażu dodatkowych kanałów powietrznych w celu równomiernego ogrzania pomieszczenia. Powietrze zużywane w procesie spalania pobierane jest bezpośrednio z ogrzewanego obiektu i dlatego niezwykle ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację, gwarantującą stały dopływ świeżego powietrza. Warto także wcześniej przemyśleć miejsce instalacji, tak, aby zbiornik paliwa znajdował się stosunkowo blisko samego urządzenia (maksymalnie w odległości 4 metrów). Montaż zbiornika w większej odległości pociąga za sobą konieczność użycia dodatkowej pompy paliwa, zapewniającej maksymalnie efektywną pracę urządzenia. Nagrzewnica stacjonarna BG 100 PW została wyposażona również w specjalny analizator spalin, dzięki któremu można w sposób kontrolowany spalać różnego typu oleje, bez obaw o ich negatywny wpływ na środowisko.
Dzięki dużej wydajności tego pieca (102 kW) można bardzo szybko nagrzać nawet stosunkowo duże obiekty. Dodatkowo, istnieje możliwość podłączenia do niego termostatu, dzięki czemu temperatura może być automatycznie kontrolowana. Chociaż zakup urządzenia może wydawać się sporą inwestycją - zazwyczaj wszystkie nakłady finansowe zwracają się już w ciągu jednego sezonu grzewczego.
Stacjonarne nagrzewnice na olej uniwersalny, przepracowany W mniejszych pomieszczeniach, takich jak warsztaty samochodowe, małe magazyny lub obiekty produkcyjne od wielu lat sprawdzają się piece multiolejowe z tzw. palnikiem odparowującym. Należy pamiętać, że z uwagi na otwartą komorę spalania w tego typu urządzeniach konieczna jest minimum 4-metrowa instalacja kominowa. Brak odpowiedniego ciągu może powodować nieefektywną pracę urządzenia, jak również wpływać na złe spalanie.
Piec o wydajności 33 kW (np. Master WA 33 B) jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu o około 7 stopni C w ciągu zaledwie 1,5 godziny (przy spełnieniu standardowych wymogów izolacyjnych budynku). Urządzenia z tego rodzaju palnikiem posiadają zazwyczaj wbudowany zbiornik paliwa, dwuzakresową regulację mocy oraz ręczny system zapłonowy.
To idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Podstawowe atuty tych urządzeń to przede wszystkim niska cena zakupu, duża wydajność, tanie paliwo oraz prawie w 100% czyste ciepło.
Stacjonarne na paliwa stałe Dostępne są również nagrzewnice na paliwo stałe. Te bardzo wydajne urządzenia zamiast typowego paliwa wykorzystują wszelkie odpady produkcyjne, drewno, papier, itp. Doskonałym przykładem jest urządzenie Master CT 50P (wydajność 50 kW), które świetnie sprawdza się w drukarniach, pomieszczeniach gospodarczych, małych warsztatach i wszędzie tam, gdzie jest łatwy dostęp do materiałów opałowych.
Instalacja pieca ogranicza się do podłączenia go do przewodów kominowych, a zastosowanie ręcznego zapłonu pozwala na włączenie go w dowolnej chwili. Sam zakup tej nagrzewnicy nie wymaga wysokich nakładów finansowych, a możliwość wykorzystania do spalania różnych odpadów sprawia, że jest ona niezwykle tania w eksploatacji.
Przed ostatecznym wyborem urządzenia trzeba określić, jaki model pieca będzie w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Należy również właściwie dobrać piec pod względem jego wydajności i efektywności działania. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wyboru nieskutecznych rozwiązań. Dostęp do konkretnego rodzaju paliwa może w pewnym stopniu ułatwić wybór. Zawsze warto jednak skonsultować daną sytuację ze sprzedawcą lub specjalistą z zakresu ogrzewania budynków, który będzie w stanie określić wszystkie istotne dane i doradzić przy wyborze najlepszego urządzenia.
Orientacyjne wymagania cieplne dla budynków o różnej konstrukcji i izolacji |