Marax Import-Export jest polską firmą działającą nieprzerwanie od 1990 roku. Od 2012 roku Marax reprezentuje w Polsce firmę Paseco – najlepszego koreańskiego producenta nagrzewnic olejowych Kerona. Od 2013 roku Marax razem z koreańską firmą Dongil jest producentem nagrzewnic olejowych wymiennikowych i bezwymiennikowych Xaram Energy. Produkcja w Korei powoduje, że nagrzewnice są wysokiej jakości, z bardzo dobrym wyposażeniem w standardzie oraz mają stosunkowo niską cenę. Kerona to nagrzewnice o wysokich parametrach technicznych, charakteryzujące się bardzo dobrym spalaniem oleju. Ich kultura pracy jest ponadprzeciętna: nagrzewnice są ciche, a spalanie oleju praktycznie bezdymne i bezwonne. Do najbardziej popularnych nagrzewnic olejowych marki Kerona należą urządzenia bez odprowadzenia spalin z typoszeregu Professional Dual z podziałem mocy oraz Special Edition wyróżniające się niespotykanym, nowoczesnym wyglądem. Modele nagrzewnic Kerona P–2000, P-3000 i P–5000 z serii Professional Dual jako jedyne na rynku mają przełącznik mocy, który pozwala na pracę nagrzewnicy w przedziałach 100 lub 80% ich całkowitej mocy i dodatkowo we współpracy z termostatem co znacznie wpływa na ekonomię pracy. Moce nagrzewnic wynoszą: P-2000 – 16,5 i 12,5 kW, P-3000 – 29 i 23,5 kW i P-5000 – 41 i 33 kW. Standardowym wyposażeniem jest dioda pracy LED, wyświetlacz temperatury zewnętrznej, termostat z płynną nastawą temperatury w pomieszczeniu, wskaźnik poziomu paliwa, zabezpieczenie korka wlewu paliwa przed zgubieniem, zewnętrzny manometr z regulacją ciśnienia pompy, poręczny uchwyt, pałąk zabezpieczający strefę gorącą. Modele P-3000 i P-5000 mają szerokie i duże koła oraz aż dwa uchwyty transportowe. Model P-5000 posiada również w standardzie regulowaną żaluzję przy wylocie ciepłego powietrza, która pozwala skierować strumień powietrza w odpowiednim kierunku. W gamie Special Edition znajdują się trzy modele: KFA-70, KFA-125, KFA- 170; o mocy odpowiednio: 16,5; 29 i 41 kW. Jest to najwyższa światowa jakość urządzeń o ponadprzeciętnym wyglądzie. Wyposażenie jest podobne jak w przypadku wersji Professional, dodatkowo jest również regulowana w pionie żaluzja. Nagrzewnice Xaram Energy są produkowane we
współpracy firmy Marax i Dongil – drugiego największego producenta koreańskiego (typoszeregi bez i z odprowadzeniem spalin). Marka Xaram Energy to także piece nadmuchowe produkowane przez Marax w Polsce. Dostępne są trzy modele pieców na olej zużyty (przepracowany) z dodatkową misą przelewową (wyłączającą pompę podającą podczas awarii) w wersji standardowej oraz piece nadmuchowe z odprowadzeniem spalin i palnikami olejowymi firmy Elco o mocy 30–90 kW. W typoszeregu urządzeń Xaram Energy bez odprowadzenia spalin (z otwartą komorą spalania) znajdują się nagrzewnice oznaczone symbolami: TK-12K, TK-20K, TK-30K, TK-50K, TK-70K, TK-100K; o mocy odpowiednio: 13, 22, 36, 51, 61 i 116 kW. Nagrzewnice z odprowadzeniem spalin (z zamkniętą komorą spalania) – modele TK-80ID, TK-170ID i TK-240ID dysponują mocą 20, 41 i 58 kW. Obudowa nagrzewnic wykonana jest ze specjalnie perforowanej blachy przez co jest odporna na wgniecenia. Wyposażenie standardowe obejmuje: termostat, wyświetlacz temperatury zewnętrznej, dwa uchwyty transportowe, automatyczny zapłon. Obudowy modeli Xaram Energy TK-100K, TK-170-ID i TK-240-ID mają dodatkowe wloty powietrza, a konstrukcja palnika została przystosowana do dostarczenia powietrza rękawem z zewnątrz, co jest idealnym rozwiązaniem dla obiektów, gdzie nie jest wskazane pobieranie do spalania tlenu znajdującego się w ogrzewanym pomieszczeniu. Wszystkie opisywane nagrzewnice doskonale nadają się do osuszania budynków, ogrzewania małych, średnich i bardzo dużych pomieszczeń oraz warsztatów, magazynów, a także rozmrażania maszyn i urządzeń budowlanych. Znajdują również bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie.
Mobilne i stacjonarne nagrzewnice Master
Producentem nagrzewnic marki Master jest Master Climate Solution. Dysponuje zakładem w Pastrengo w
okolicach Verony, a także zakładem i centrum logistycznym MCS Central Europe w Polsce, w Gądkach k. Poznania. Znajduje się tu linia przeznaczona do montażu wysokiej jakości nagrzewnic elektrycznych. W Polsce produkowane są także wysokociśnieniowe nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin. Poza tym MCS ma również siedziby w Rosji i Chinach. W Polsce firma posiada dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży – ok. 130 punktów autoryzowanych przedstawicieli, gdzie oprócz możliwości zakupu oferowana jest fachowa pomoc w doborze urządzeń. Firma dysponuje również siecią serwisów, które znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. MCS ma w ofercie nagrzewnice Master na olej napędowy bez i z odprowadzeniem spalin (niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe). Nagrzewnice Master bez odprowadzania spalin niskociśnieniowe to modele B 35CED, B 70CED, B 100CED i B 150CED. Dysponują odpowiednio mocą: 10, 20, 29, 44 kW. Urządzenia charakteryzują się dużym przepływem powietrza. Mają możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego. Standardowo w konstrukcji znajdują się: dwa filtry – zbiornika oleju oraz ssania, zabezpieczenie termiczne silnika, elektroniczna kontrolka płomienia z fotokomórką, zbiornik ze wskaźnikiem poziomu oleju. Nagrzewnice B 100CED i B 150CED oferowane są z zestawem kół w komplecie. W przypadku dwóch pierwszych koła dostępne są jako opcja dodatkowa. Komora spalania wykonana jest ze stali nierdzewnej. Nagrzewnice olejowe Master bez odprowadzania spalin – wysokociśnieniowe oznaczono symbolami: B 130, B 180, B 230, B 360. Dysponują mocą (odpowiednio): 31, 48, 65, 111 kW. W porównaniu do modeli niskociśnieniowych wyposażone są dodatkowo w: termostat przegrzania, termostat wychłodzenia, wysokiej jakości pompę paliwa, przezroczysty zewnętrzny filtr paliwa. Mają możliwość podłączenia podgrzewacza paliwa (oprócz B 130 i B 180). W ich przypadku zestaw kół oferowany jest w standardzie.
Kolejna grupa nagrzewnic zasilanych olejem to urządzenia wysokociśnieniowe Master z odprowadzaniem spalin. MCS proponuje tutaj cztery modele przenośne na kołach: BV 77E, BV 110E, BV 170E, BV 290E o mocy (odpowiednio): 20, 33, 47 i 81 kW. Nagrzewnice te dysponują możliwością podłączenia termostatu pomieszczeniowego oraz giętkich przewodów do rozprowadzania ciepłego powietrza. Wyposażenie standardowe jak w przypadku nagrzewnic bez odprowadzenia spalin. Jedynie w modelu BV 77E nie ma możliwości zastosowania przezroczystego zewnętrznego filtra paliwa. W gamie nagrzewnic z odprowadzeniem spalin znajdują się również produkty z rodziny Air-Bus z wentylatorem osiowym (BV 310FS, BV 470FS, BV 690FS/FT) lub promieniowym (BV 310FSR, BV 470FSR/FTR i BV 690FTR) o mocy: 75, 134 i 220 kW. Urządzenia te w wersji z wentylatorem osiowym osiągają ciśnienie do 100 Pa, z wentylatorem promieniowym do 200 Pa. Mają możliwość podłączenia czterech, dwóch lub jednego giętkiego przewodu do rozprowadzania ciepłego powietrza o długości do 15 m. W programie produkcyjnym Master Climate Solution znajdują się również nagrzewnice stacjonarne wyposażone w palnik olejowy. Stosowane są głównie do ogrzewania warsztatów, fabryk lub pomieszczeń o przeznaczeniu przemysłowym. Są to serie BI (122,3–1000 kW), BG (46,8–391 kW), BF (33,7–104,6 kW), a także podwieszane BLP/N (80 i 100 kW), BS (65–111 kW), BVS (47 i 81 kW) oraz Green (75, 134 i 220 kW). Urządzenia z gamy BI dostępne są w wersji pionowej do instalacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz w wersji poziomej wewnętrznej. Wyposażenie nagrzewnic stacjonarnych Master jest podobne do wersji mobilnych. Charakterystyczną cechą nagrzewnic olejowych Master jest także duży przepływ powietrza pozwalający na szybkie i skuteczne ogrzanie obiektu czy miejsca pracy. Kształtuje się on na poziomie od 280 m³/h w przypadku najmniejszych modeli bez odprowadzenia spalin do 12500 m³/h dla urządzeń z odprowadzeniem spalin o największej wydajności. Zużycie paliwa jest przy tym stosunkowo nieduże – np. dla nagrzewnicy Master B 150CED o wydajności 44 kW wynosi jedynie 3,7 kg/h.
Stacjonarne urządzenia Szaniec
Firma Szaniec s.c. proponuje nagrzewnice olejowe stacjonarne typu H. Ich przeznaczeniem jest ogrzewanie powierzchni wielkokubaturowych, średnich i dużych pomieszczeń bez instalacji centralnego ogrzewania. Są
proste w montażu i przystosowane do pracy na bezpośrednim wydmuchu, co zapewnia szybsze ogrzanie pomieszczeń. Nagrzewnice typu H umożliwiają także rozprowadzanie ciepłego powietrza w systemie kanałowym – jeżeli istnieje konieczność ogrzania kilku pomieszczeń lub potrzeba równomiernego ogrzania dużego obiektu. Gama nagrzewnic olejowych Szaniec typu H składa się z sześciu modeli: H-30, H-45, H-80, H-130, H-180, H-250. W zależności od wersji dysponują one maksymalną mocą grzewczą od 30 do 250 kW oraz przepływem ogrzanego powietrza 3400, 7600 i 15200 m3/ godz. Parametry te uzyskiwane są przy stosunkowo niskim zużyciu paliwa wynoszącym odpowiednio: 2,8; 4,0; 7,01; 11,8; 18,2; 20,2 kg/godz. Szaniec oferuje nagrzewnice olejowe z wentylatorem osiowym i promieniowym. W obydwu wersjach komora spalania i wymiennik ciepła wykonane są ze stali nierdzewnej. Przy zastosowaniu odpowiedniego palnika mogą pracować na większości olejów pochodzenia mineralnego (przepracowane oleje silnikowe, przekładniowe i hydrauliczne, opałowe) oraz roślinnego (oleje ze smażalni, biopaliwa). Dysponują oddzielnym trybem pracy na paliwo typu diesel.
Źródło: Forum Budowlane nr 1 (212) styczeń 2014.